Wyszukaj na stronie  
Jesteś tutaj już od sekund
Szkoła Podstawowa nr 1

WYCIECZKI PRZEDMIOTOWE - PRZYRODNICZE

Dodano dnia: 08.12.2017
W I semestrze bieżącego roku szkolnego odbyły się 3 wycieczki przyrodnicze.
17 października klasa 5d wzięła udział w zajęciach pokazowo-laboratoryjnych o stanach skupienia substancji "STANowcza zmiana" w Centrum Hewelianum w Gdańsku. Doświadczenia z suchym lodem - stałym dwutlenkiem węgla były fascynujące! A potem, kolejne eksperymenty wykonywane już samodzielnie na interaktywnej wystawie "Z energią". Uczniowie sprawdzali, jakie warunki trzeba stworzyć w środowisku, by nie dopuścić do powodzi, jak częstotliwość dźwięku wpływa na jego słyszenie, jak kule wahadła przekazują drgania i próbowali rozwiązać jeszcze wiele innych problemów przyrodniczych. 
Przy pięknej, słonecznej pogodzie jesiennej dzieci zwiedziły Główne Miasto zwane potocznie Starówką, zwracając szczególną uwagę na (wymagane w podstawie programowej z przyrody) zabytki Gdańska: Fontannę Neptuna, ulicę Długi Targ i Stary Żuraw. Dobra widoczność tego dnia, pozwoliła obejrzeć miasto niemalże z lotu ptaka - tarasu na wieży kościoła Mariackiego (trzeciej pod względem objętości świątyni na świecie zbudowanej z cegły).
24 listopada chętni uczniowie klas szóstych wyjechali do stolicy naszego województwa - Olsztyna. W Planetarium obejrzeli pod kopułą pokaz "Nasz Wszechświat" o Słońcu, planetach i innych ciałach niebieskich, utrwalając swą wiedzę o podstawach astronomii. Następnie uczestniczyli w lekcji z zakresu fizyki "O drganiach i falach". Dzieci zetknęły się z profesjonalnym sprzętem do badania fal dźwiękowych i wzięły aktywny udział w pokazach różnych drgań oraz wywoływania fal. Zajęcia były tak interesujące, że nawet nie wiadomo kiedy minęła godzina zegarowa. Po intensywnym wysiłku umysłowym uczniowie spacerkiem udali się na Stare Miasto. Obejrzeli dziedziniec zamku olsztyńskiego i pomnik Mikołaja Kopernika, niezwykłego astronoma, który w pierwszej połowie XVI wieku dowodził obroną tej warowni przed Krzyżakami. Dzieci poznały, jak wielostronne było wykształcenie Kopernika, iloma specjalnościami posługiwał się - jak prawdziwy człowiek renesansu. 
6 grudnia klasa 5d odwiedziła Akwarium Gdyńskie i wzięła udział w lekcji "Flora i fauna Bałtyku". Po prezentacji solidnej porcji wiadomości o naszym morzu, dzieci przeszły do sali laboratoryjnej. Tam, pod binokularami, obserwowały wybrane organizmy zwierzęce Morza Bałtyckiego. Zadaniem uczniów było rozpoznanie 2 gatunków skorupiaków: krewetki atlantyckiej i bałtyckiej po liczbie ząbków na rostrum (coś w rodzaju nosa) oraz odróżnienie wężynki od igliczni po kształcie głowy, i płetwy ogonowej. Dzieci pracowały na profesjonalnym sprzęcie laboratoryjnym. Nauczyły się też rozpoznawać muszle 4 podstawowych gatunków małży bałtyckich: omułka jadalnego, rogowca bałtyckiego, małgwi piaskołaza i sercówki bałtyckiej. Po lekcji przyszła kolej na zwiedzanie wystaw akwarystycznych w tym nietypowym ogrodzie zoologicznym. Największe wrażenie wywarły groźne mureny i krokodyle, słonecznikowe rozgwiazdy oraz różnokształtne, i barwne ryby raf koralowych.
Wszystkie wycieczki przyrodnicze rozszerzyły wiedzę i umiejętności naszych podopiecznych, ubogaciły duchowo, a także dostarczyły niezapomnianych dobrych wrażeń.
 
Małgorzata Światkowska


Autor: Izabela Pawełczak

WYCIECZKI PRZEDMIOTOWE - PRZYRODNICZE

Licznik odwiedzin
2 0 8 2 1 3
KALENDARZ
KONTAKT
Szkoła Podstawowa nr 1
im. Adama Mickiewicza

ul. Daszyńskiego 1
82-300 Elbląg

tel. 55 625 8460
fax. 55 625 8463
e-mail: sp1@info.elblag.pl
e-mail: sp1@elblag.eu

IOD: iod@ecuw.elblag.pl


Mam 6 lat

Bip
Erasmus
UE
Strona główna     |     O szkole     |     Galeria zdjęć     |     Kontakt
Copyright © 2013 Agencja Reklamowa GABO
Materiały zawarte na stronie są prawnie strzeżone i bez zgody nie mogą być wykorzystywane.