Wyszukaj na stronie  
Jesteś tutaj już od sekund
Szkoła Podstawowa nr 1

WĘGIERSKIE WĘDRÓWKI CZ. 1 - W MIEŚCIE ŚW. ANDRZEJA, ARTYSTÓW I MARCEPANA

Dodano dnia: 17.05.2018

Rozpoczynamy cykl relacji z najciekawszych miejsc na Węgrzech, które odwiedzili nasi uczniowie w czasie realizacji programu ERASMUS+  ,,Wychowanie do tolerancji przez tolerancję”. Na początek Szentendre- bajeczne miasto leżące nad Dunajem. Szentendre, po polsku św. Andrzej, to miasteczko zasiedlone w XIV przez prawosławnych Serbów, uciekinierów spod tureckiej okupacji pod jaką dostała się ich ojczyzna. Osiedleni w Szentendre, nadali temu miasteczku specyficzny, charakterystyczny dla swojej kultury i religii (liczne cerkwie) wyraz. Węgry, kraj w tym czasie katolicki, udzielił swoim braciom chrześcijanom, serdecznej i tolerancyjnej gościny. Pracując wytrwale (większość mieszkańców była garbarzami skór i kupcami), imigranci pobudowali piękne barokowe cerkwie i kamienne domy. Szentender  zostało odkryte w XIX wieku przez artystów i malarzy ze względu na swój urok i malownicze położenie. Porównywane często jest do naszego Kazimierza nad Wisłą. Współczesne miasto posiada liczne muzea, wśród których zwiedziliśmy muzeum ozdób choinkowych i ,,słodkie” muzeum marcepana. Mogliśmy zobaczyć jak produkuje się ten migdałowy przysmak i co można z niego stworzyć min. ważącą przeszło 70 kilo figurę Michaela Jacksona. Urok Szentendre na zawsze zapadnie w naszej pamięci. C.d.n.

Wojciech Paczkowski

 Autor: Izabela Pawełczak

WĘGIERSKIE WĘDRÓWKI CZ. 1

Licznik odwiedzin
2 1 3 9 7 1
KALENDARZ
KONTAKT
Szkoła Podstawowa nr 1
im. Adama Mickiewicza

ul. Daszyńskiego 1
82-300 Elbląg

tel. 55 625 8460
fax. 55 625 8463
e-mail: sp1@info.elblag.pl
e-mail: sp1@elblag.eu

IOD: iod@ecuw.elblag.pl


Mam 6 lat

Bip
Erasmus
UE
Strona główna     |     O szkole     |     Galeria zdjęć     |     Kontakt
Copyright © 2013 Agencja Reklamowa GABO
Materiały zawarte na stronie są prawnie strzeżone i bez zgody nie mogą być wykorzystywane.