WEGIERSKIE WĘDRÓWKI CZ. 2 - W BARDZO ŚWIĘTYM I MNIEJ ŚWIĘTYM MIEJSCU

Dodano dnia: 18.05.2018

W drodze do szkoły w Szob zwiedziliśmy miejsce, o którym św. Jan Kapistran wyraził się w XVI wieku następującymi słowami - ,,Jeśli chcesz zobaczyć świętych, musisz przyjść do Marianosztra!”. Miejscem tym jest sanktuarium Matki Bożej Wielkiej Pani Węgrów w Marianosztra (pol. ,,Nasza Maria”), które w XIV wieku założył król Polski i Węgier- Ludwik Wielki, ojciec królowej Jadwigi. Od początku istnienia sanktuarium było pod opieką zakonu paulinów i stąd w roku 1382 na Jasną Górę przywędrowało 16 braci, którzy założyli najsłynniejsze sanktuarium Maryjne w Polsce. Po okresie upadku w czasie okupacji tureckiej, klasztor ponownie odzyskuje dawną świetność. W tym czasie (1711 r.) brat Cyprian Laszkary namalował wizerunek Matki Bożej, który wzorował na obrazie Jasnogórskim i który 31 sierpnia 1749 roku został koronowany  przez księcia Emeryka, prymasa Węgier. W 1786 cesarz Józef II przeprowadza kasację klasztorów kontemplacyjnych i paulini muszą opuścić Marianosztra. Od roku 1854 klasztor zaczął pełnić funkcję więzienia kobiecego. W ponurych czasach stalinowskich, w roku 1948 komuniści urządzili tu ciężkie więzienie polityczne. Więzili i zamęczyli w nim (zwłaszcza po upadku powstania z 1956 r.) wielu węgierskich patriotów. Przez pewien czas przebywał tutaj także prymas Józef Mindszenty. Podobnie jak prymas Stefan Wyszyński, więziony był przez władze komunistyczne. Część klasztoru pełni w dalszym ciągu funkcję więzienia. Działania resocjalizacyjne prowadzą w nim również paulini. W miejscowym skansenie pojazdów milicyjnych znaleźliśmy nawet polski samochód marki ,,Nysa”, motoryzacyjną legendę czasów PRL. C.d.n.

Wojciech Paczkowski

WĘGIERSKIE WĘDRÓWKI CZ. 2