Wyszukaj na stronie  
Jesteś tutaj już od sekund
Szkoła Podstawowa nr 1

WEGIERSKIE WĘDRÓWKI CZ. 2 - W BARDZO ŚWIĘTYM I MNIEJ ŚWIĘTYM MIEJSCU

Dodano dnia: 18.05.2018

 W drodze do szkoły w Szob zwiedziliśmy miejsce, o którym św. Jan Kapistran wyraził się w XVI wieku następującymi słowami - ,,Jeśli chcesz zobaczyć świętych, musisz przyjść do Marianosztra!”. Miejscem tym jest sanktuarium Matki Bożej Wielkiej Pani Węgrów w Marianosztra (pol. ,,Nasza Maria”), które w XIV wieku założył król Polski i Węgier- Ludwik Wielki, ojciec królowej Jadwigi. Od początku istnienia sanktuarium było pod opieką zakonu paulinów i stąd w roku 1382 na Jasną Górę przywędrowało 16 braci, którzy założyli najsłynniejsze sanktuarium Maryjne w Polsce. Po okresie upadku w czasie okupacji tureckiej, klasztor ponownie odzyskuje dawną świetność. W tym czasie (1711 r.) brat Cyprian Laszkary namalował wizerunek Matki Bożej, który wzorował na obrazie Jasnogórskim i który 31 sierpnia 1749 roku został koronowany  przez księcia Emeryka, prymasa Węgier. W 1786 cesarz Józef II przeprowadza kasację klasztorów kontemplacyjnych i paulini muszą opuścić Marianosztra. Od roku 1854 klasztor zaczął pełnić funkcję więzienia kobiecego. W ponurych czasach stalinowskich, w roku 1948 komuniści urządzili tu ciężkie więzienie polityczne. Więzili i zamęczyli w nim (zwłaszcza po upadku powstania z 1956 r.) wielu węgierskich patriotów. Przez pewien czas przebywał tutaj także prymas Józef Mindszenty. Podobnie jak prymas Stefan Wyszyński, więziony był przez władze komunistyczne. Część klasztoru pełni w dalszym ciągu funkcję więzienia. Działania resocjalizacyjne prowadzą w nim również paulini. W miejscowym skansenie pojazdów milicyjnych znaleźliśmy nawet polski samochód marki ,,Nysa”, motoryzacyjną legendę czasów PRL. C.d.n.

Wojciech Paczkowski

 Autor: Anna Radkiewicz

WĘGIERSKIE WĘDRÓWKI CZ. 2

Licznik odwiedzin
2 0 1 2 9 4
KALENDARZ
KONTAKT
Szkoła Podstawowa nr 1
im. Adama Mickiewicza

ul. Daszyńskiego 1
82-300 Elbląg

tel. 55 625 8460
fax. 55 625 8463
e-mail: sp1@info.elblag.pl
e-mail: sp1@elblag.eu

IOD: sp1@iod24.pl


Mam 6 lat

Bip
Erasmus
UE
Strona główna     |     O szkole     |     Galeria zdjęć     |     Kontakt
Copyright © 2013 Agencja Reklamowa GABO
Materiały zawarte na stronie są prawnie strzeżone i bez zgody nie mogą być wykorzystywane.