ŚLADAMI POLSKOŚCI - WARMIA I MAZURY NA DRODZE KU NIEPODLEGŁEJ POLSCE

Dodano dnia: 25.09.2018

"Śladami polskości - Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce" wycieczka klasy 8 c w dniu 25-tego września 2018 roku.
Zbierając materiały do wykonania prezentacji na w/w konkurs organizowany przez Olsztyńskie Kuratorium Oświaty, klasa 8 c wzięła udział w wycieczce po terenach objętych plebiscytem 1920 roku. Trasa wycieczki prowadziła przez:
- Malbork, cmentarz żołnierzy Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, odniesienie do I wojny światowej.
- Białą Górę, miejsce styku dawnych granic Wolnego Miasta Gdańska, Niemiec i Polski.
- Piekło, działalność Domu Polskiego w okresie międzywojennym.
- Sztum, miejsce ożywionej działalności środowisk polskich w okresie plebiscytu i pomnik ,,Rodła”.
Czernin, izba pamięci w miejscowej szkole imienia Donimirskich, zasłużonej rodziny dla krzewienia polskości na Powiślu.
- Stary Targ, zwiedzenie izby pamięci i oddanie hołdu patronowi szkoły, p. Franciszkowi Jujce, przedwojennemu działaczowi polonijnemu, ofierze represji hitlerowskich.
- Waplewo, Muzeum Tradycji Szlacheckiej, przedwojenna rezydencja rodu Sierakowskich, działaczy polonijnych z okresu międzywojennego.
Wycieczka była niewątpliwie ciekawą lekcją historii i patriotyzmu.
Wyjazd był organizowany przez p. E. Leśnikowską, p. W. Paczkowskiego i p. M. Konica.

Wojciech Paczkowski

ŚLADAMI POLSKOŚCI