WYCIECZKA DO TORUNIA

Dodano dnia: 11.10.2018

W piątek 5 października brać uczniowska głównie z klas 6d oraz 7a podziwiała niezwykle urokliwe i cenne zabytkowo Stare Miasto w Toruniu. Z wysokiej, ale niższej niż w Elblągu, wieży kościelnej (bazyliki katedralnej świętych Janów) rozpościerał się wspaniały widok na cały gród, a szczególnie ciekawie prezentowały się ruiny zamku Krzyżaków, którzy w średniowieczu założyli to miasto. Pokryty patyną Kopernik spozierał z wysokiego cokołu jak młodzież spacerowała po Rynku podziwiając przepiękne fasady kamieniczek i żartowała, bo przecież wszystkim oprócz pogody dopisywał też humor. Wszak lepiej wycieczkować niźli pobierać nauki w murach szkoły. Jednak tak zupełnie bez lekcji sie nie obyło. Uczniowie musieli terminować u mistrzów piernikarstwa, ucząc się wypieku smakowitych ciasteczek według średniowiecznej receptury i zdobywając tytuł czeladniczy. A wszystko to działo się w Żywym Muzeum Piernika. Będąc w Toruniu koniecznie trzeba było obejrzeć Krzywy Dom i sprawdzić sumienie naszych uczniów. Niestety, nikt próby czystości sumienia nie przeszedł. Każdy, kto stawał pod krzywą ścianą - przewracał się (dyć pewnikiem miał coś za uszami!). W Domu Legend Toruńskich dzieci zostały uwikłane w życie średniowiecznego grodu, aktywnie uczestnicząc w legendach: o flisaku i żabach (uwiecznionymi w fontannie przy Ratuszu), o Krzyżaku z krzywym sumieniem, o królu i mieszczce oraz o wielu innych. Po zapełnieniu głodnych brzuchów (u młodzieży - bez dna) oraz zakupie pamiątkowych, ślicznie artystycznie dekorowanych pierników, "Toruńskie Pierniczki", czyli nasza dziatwa pełna wrażeń, acz zmęczona powróciła do domów.

Małgorzata Światkowska