Wyszukaj na stronie  
Jesteś tutaj już od sekund
Szkoła Podstawowa nr 1

PO KOLEJNE ŚLADY POLSKOŚCI NA POWIŚLE...

Dodano dnia: 18.11.2018

16.11.18 z klasą 8d, p. Dorotą Popowską i patronem naszego klubu św. Wojciechem, wybraliśmy się po raz kolejny szukać śladów polskości na Powiślu, okresu plebiscytu w 1920 roku. Utartym szlakiem przez Malbork, Sztum i Białą Górę pojechaliśmy w kierunku Janowa. Po przegranym plebiscycie, Janowo i cztery sąsiednie wsie były jedynym terenem jaki na prawym brzegu Wisły został przyznany Polsce. Teren ten do 1939 roku nazywany był "Małą Polską". Za swoją patriotyczną postawę wielu mieszkańców Janowa zostało po 39 roku zamordowanych przez hitlerowców. O tym i o wielu innych ciekawych historiach, dowiedzieliśmy się w miejscowej szkole, zwiedzając izby pamięci narodowej. Naszym przewodnikiem była p. Wiesława Szkutnik, nauczycielka historii i uczniowie tutejszej szkoły. Jadąc w kierunku Waplewa, zapaliliśmy znicz w Szumskiej Wsi, pod głazem upamiętniającym podpisanie w 1635 rozejmu polsko-szwedzkiego. 

Wojciech PaczkowskiAutor: Anna Radkiewicz

PO KOLEJNE ŚLADY POLSKOŚCI NA POWIŚLE...

Licznik odwiedzin
2 0 1 5 7 9
KALENDARZ
KONTAKT
Szkoła Podstawowa nr 1
im. Adama Mickiewicza

ul. Daszyńskiego 1
82-300 Elbląg

tel. 55 625 8460
fax. 55 625 8463
e-mail: sp1@info.elblag.pl
e-mail: sp1@elblag.eu

IOD: sp1@iod24.pl


Mam 6 lat

Bip
Erasmus
UE
Strona główna     |     O szkole     |     Galeria zdjęć     |     Kontakt
Copyright © 2013 Agencja Reklamowa GABO
Materiały zawarte na stronie są prawnie strzeżone i bez zgody nie mogą być wykorzystywane.