LEKCJA W LABORATORIUM

Dodano dnia: 21.05.2019

W dniu 17.05.2019r. uczniowie klasy 7d, w ramach realizacji projektu unijnego „Eksperyment edukacją przyszłości – doposażenie bazy dydaktycznej elbląskich szkół podstawowych do rozwijania kompetencji matematyczno - przyrodniczych.” wraz ze swoimi nauczycielami: biologiem Panią Haliną Wojciechowicz oraz chemikiem Panią Kamilą Groszewską, wzięli udział w zajęciach w laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska – Oddział w Olsztynie, Pracownia w Elblągu. Pani Kierownik laboratorium poprowadziła niezwykle ciekawe zajęcia, podczas których zapoznała nas z pracą osób tam zatrudnionych, które kontrolują przestrzeganie przepisów o ochronie środowiska oraz wykonują różnego rodzaju badania pomiarowe, w celu określenia jego stanu. Stacja bada: zanieczyszczenia wód powierzchniowych (Zalew Wiślany, rzeki, jeziora – np. Drużno), gleby, powietrze, hałas oraz zanieczyszczenia elektromagnetyczne (anteny satelitarne i wszystkie przekaźnikowe). Podczas zajęć prezentowane też były metody laboratoryjne, np. miareczkowanie, określanie chemicznego zapotrzebowania na tlen (ChZT – miernik), przeprowadzono destylację amoniaku, pokazano chromatograf jonowy, zaś w pokoju wagowym mieliśmy możliwość zważenia pojedynczego włosa jednej z uczennic.
Lekcja przeprowadzona w laboratorium wyczuliła uczniów na potrzebę obserwacji przyrody jako podstawę wszelkich działań. Siódmoklasiści dyskutowali, wypełniali karty pracy, co pozwoliło poszerzyć ich wiedzę oraz zrozumieć i przyswoić teoretyczne wiadomości zdobyte w szkole. Tego typu połączenie teorii z praktyką umożliwia również nauczycielowi na spontaniczne kształtowanie u uczniów postaw proekologicznych.
Uczniom spodobały się metody pracy, poruszane treści i panująca na zajęciach atmosfera. W związku z powyższym na czerwiec mamy już zaplanowane kolejne „zielone zajęcia” terenowe.

Halina Wojciechowicz, Kamila Groszewska

LEKCJA W LABORATORIUM