SKĄD SIĘ BIERZE WODA W KRANIE?

Dodano dnia: 17.06.2019

W dniu 14.06 uczniowie klas 8a i 8c wraz z opiekunami panią Kamilą Groszewską i Haliną Wojciechowicz odwiedzili Stację Uzdatniania Wody Królewiecka EPWiK Elbląg.
Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób produkuje się wodę pitną, która w EPWiK osiąga bardzo wysoką jakość, a niektóre wskaźniki przekraczają normy w stosunku do norm Unii. Woda dostarczana do sieci wodociągowej jest czysta mikrobiologicznie, a po przejściu przez dwa stopnie filtracji pozbawiona jest związków żelaza, manganu i amoniaku. Uzdatnianie wody odbywa się w warunkach zbliżonych do naturalnych czyli bez udziału chemicznych katalizatorów. Produkcja wody spełniająca standardy europejskie była możliwa po przeprowadzeniu kilku modernizacji obiektu, których efekty przedstawiła nam Pani Technolog ze SUW Królewiecka, EPWiK Elbląg. Bardzo interesujące było zwiedzanie hali filtrów, w której temperatura niezależnie od pory roku waha się między 12oC - 14oC. Mogliśmy tam obserwować proces przepływu zanieczyszczonej wody przez poszczególne warstwy poglądowego filtra drenażowego. Naszą uwagę przykuł też fragment jednego z wodociągów liczących około 250 lat będący częścią systemu rur wykonanych z drewna sosny, w którym wzdłuż pnia, wypalono prawdopodobnie gorącym żelazem, otwór.  O czym zapewnia nas SUW „woda elbląska nie tylko ugasi pragnienie, ale także dostarczy wielu istotnych składników odżywczych. Można pić ją bez obaw, bez przegotowania, by nie tracić wartościowych substancji, a ponadto, za 1 litr wody zapłacimy mniej niż 1 grosz”.

Bardzo dziękujemy pracownikom Stacji Uzdatniania Wody.

Halina Wojciechowicz i Kamila Groszewska

SKĄD SIĘ BIERZE WODA W KRANIE?