SZKOLNE OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Dodano dnia: 02.03.2020

2.03.20 w nawiązaniu do wczorajszych obchodów w Polsce Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych”, na lekcjach historii w klasach 7-mych i 8-mych, została przeprowadzona specjalna lekcja poświęcona tematyce powojennego podziemia niepodległościowego. W jej toku zaprezentowano sylwetki tragicznych żołnierzy związanych z Zrzeszeniem Wolność i Niezawisłość. Była to organizacja, która nie zaakceptowała narzuconego siłą przez sowietów nowego, komunistycznego porządku w Polsce. Takie postacie jak Danuta Siedzikówna ps. "Inka”, rozstrzelana w wieku 18-tu lat, miały na zawsze być wymazane z pamięci narodowej. Bliscy krewni niektórych "niezłomnych”, min. Józefa Franczaka ps. "Lalek”, byli uczniami naszej szkoły. Od 1 marca 2011 roku, w/w święto przywraca im należytą cześć.

Wojciech Paczkowski

SZKOLNE OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH