LEKCJA W LABORATORIUM

Dodano dnia: 30.05.2014

W czwartek 29 maja grupa 8 uczniów z klasy Va pod opieką p. Małgorzaty Światkowskiej uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych w Elbląskim Parku Technologicznym. Zajęcia prowadziły dwie przemiłe panie laborantki - stażystki. Najpierw uczniowie zwiedzali pomieszczenia zapoznając się ze specjalistyczną aparaturą i fachowym nazewnictwem. Potem dzieci miały możliwość wykonania kilku prostych acz efektownych doświadczeń. Po zabezpieczeniu rąk gumowymi rękawicami, młodzi chemicy, dodając tajemnicze substancje do siebie, wyczarowali: "Ogród", "Lampę - lawę", "Kameleona" i "Samopompujące się rękawice". To nazwy niezwykłych eksperymentów. Dzieci poznały, co to jest pH (kwasowość) oraz sposoby jej określania za pomocą wskaźnikowych substancji. Obserwowały też samozapłon mieszaniny kwasów z wodą. Uczniowie byli tak zafascynowani pracą w laboratorium, że nie mieli ochoty na powrót do szkoły. (Wcale im się nie dziwię!) W szkole podstawowej nie ma możliwości wykonywania takich eksperymentów, jak w nowoczesnym, dobrze wyposażonym laboratorium.

Małgorzata Światkowska

LEKCJA W LABORATORIUM