Wyszukaj na stronie  
Jesteś tutaj już od sekund
Szkoła Podstawowa nr 1

KONKURS MIKOŁAJKOWY - MATEMATYKA W PRZYRODZIE

Dodano dnia: 08.12.2014

6 grudnia, w sobotę, odbył się u nas - w Szkole Podstawowej nr 1 w Elblagu, Międzyszkolny Konkurs Mikołajkowy "Matematyka w Przyrodzie". Do udziału w konkursie zaprosiliśmy 3- osobowe drużyny uczniów klas szóstych z elbląskich szkół podstawowych. Nasze wyzwanie do wspólnej rywalizacji o tematyce matematycznej i przyrodniczej przyjęły 4 szkoły. Gościliśmy przedstawicieli: SP-11, SP-15, SP-16 i SP-18. Oczywiście nie zabrakło też naszej ekipy, reprezentowanej przez Klaudię, Mateusza i Bartka z 6d. Patronował nam święty Mikołaj, w związku z czym każda grupa otrzymała symboliczne czapeczki z numerem swojej szkoły. 

Konkurs rozpoczął się o godz. 11.00 zadaniami z informatyki i matematyki. Na "dzień dobry" mikołajkowe ekipy otrzymały trudny problem do rozwiazania przy pomocy komputera - sporządzenie tabel i wykresów klimatycznych, który był związany z umiejętnościami posługiwania się programem MS Excel - tworzeniem wykresów i diagramów na podstawie danych, znajomości funkcji: średnia, minimum, maximum. Najłatwiejsze okazały się przeliczenia związane ze skalą i wyliczanie prędkości, a największą trudność sprawiły dzieciom zadania weryfikujące umiejętności obliczania upływu czasu (związane z kalendarzem i zegarem), głównie - ustalanie dnia tygodnia z uwzględnieniem lat przestępnych. Po ciężkiej gimnastyce umysłu uczniowie odpoczywali przy zabawnym filmie animowanym "Prezenty św. Mikołaja", konsumując słodkości przygotowane przez panie nauczycielki naszej szkoły: matematyczki i przyrodniczki. Po uzupełnieniu kalorii, przyszedł czas na zmagania bardziej przyrodnicze choć nie pozbawione matematycznej nutki. Rozwiązywanie tych zadań wymagało logicznego myślenia, umiejetności wykonywania działań matematycznych oraz rozumowania przyczynowo-skutkowego. Dzieci musiały wykazać się umiejętnościami: obliczania wysokości względnej, powiększenia obrazu pod mikroskopem, amplitudy oraz wnioskowania na podstawie informacji odczytanych z tabel, diagramów i wykresów. Jury składające się z pań - opiekunek wszystkich ekip, uczciwie sprawdzało rozwiązania poszczególnych zadań.  Nauczyciele i uczniowie włożyli, na pewno, wiele wysiłku w przygotowania do tego konkursu, ponieważ zagadnienia znacznie wykraczały ponad podstawę programową. Dlatego, już sam udział w naszym konkursie jest wielką wygraną dla dzieci, które posiadły wiedzę i umiejętności ponad przeciętne, i ich nauczycieli, bowiem podjęli dodatkowy trud kształcenia swych podopiecznych. 

Po prawie dwugodzinnych potyczkach z matematyką i przyrodą, przebiegających w miłej, niemal rodzinnej, atmosferze przewodnicząca jury - pani od zajęć komputerowych - Izabela Pawełczak ogłosiła werdykt. Wszystkie szkoły świetnie się zaprezentowały, aczkolwiek największe umiejetności wykazali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 16, zdobywając tym samym pierwsze miejsce. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody - bony do EMPiK-u i mikołajkowe słodycze (a zwycięzcy dodatkowo - edukacyjne filmy o krajach Europy), nauczyciele przygotowujący swoich uczniów do konkursu - drobne świąteczne upominki, a szkoły - programy multimedialne "Płazy, ptaki, ssaki" oraz pamiątkowe dyplomy. Nagrody sponsorowała Fundacja Pro Scholam działająca przy naszej szkole.

Dziękujemy szkołom, które odpowiedziały na nasze zaproszenie, wszystkim, którzy przyczynili się do organizaji tego konkursu oraz szczególnie gorąco drużynie uczniów z 6d, ponieważ zupełnie samodzielnie przygotowali się, plasując szkołę na drugim miejscu (oczywiście, nieoficjalnie - nasza szkoła startowała poza konkurencją).

Konkurs przygotowały nauczycielki SP - 1, panie: N. Dudzińska, I. Pawełczak, A. Radkiewicz, I. Skibiak. M. Światkowska, H. Wojciechowicz, A. Zagrodnik. Konkurs bardzo serdecznie wspierała p. Dyrektor - Małgorzata Antoniszyn, osobiście angażując się w jego organizację.

Małgorzata ŚwiatkowskaAutor: Anna Radkiewicz

KONKURS MIKOŁAJKOWY - MATEMATYKA W PRZYRODZIE

Licznik odwiedzin
2 0 1 0 4 7
KALENDARZ
KONTAKT
Szkoła Podstawowa nr 1
im. Adama Mickiewicza

ul. Daszyńskiego 1
82-300 Elbląg

tel. 55 625 8460
fax. 55 625 8463
e-mail: sp1@info.elblag.pl
e-mail: sp1@elblag.eu

IOD: sp1@iod24.pl


Mam 6 lat

Bip
Erasmus
UE
Strona główna     |     O szkole     |     Galeria zdjęć     |     Kontakt
Copyright © 2013 Agencja Reklamowa GABO
Materiały zawarte na stronie są prawnie strzeżone i bez zgody nie mogą być wykorzystywane.