KOLEKCJA SKAŁ I SKAMIENIAŁOŚCI

Dodano dnia: 17.12.2014

Na zakończenie projektu edukacyjnego ukazującego geologiczne i antropogeniczne elementy przyrody nieożywionej, a także ślady dziedzictwa kulturowego najbliższej okolicy, regionu, utworzyliśmy w szkole kolekcję skał i skamieniałości. Wystawa jest prezentowana w gablocie na parterze tak, by każdy, kto odwiedza naszą szkołę, mógł podziwiać ciekawe zbiory geologiczne. Zupełnie niedawno (w sensie geologicznym), bo około 10-12 tys. lat temu Polskę Północną pokrywał lądolód skandynawski. Topniejąc, pozostawił na tym terenie przywleczone ze Skandynawii różne skały, które uczniowie klas IV – VI zauważyli podczas przyrodniczych wycieczek po Wysoczyźnie Elbląskiej oraz nad Bałtykiem. Oprócz ciekawych skał, niektórzy wyszukali niezwykłe okazy skamieniałości, czyli twarde jak kamień szczątki kopalnych zwierząt lub ich odciski w skałach. Świadczą one o przeszłości geologicznej tych terenów. Poza tym, wystawione są też muszle małży aktualnie żyjących w Bałtyku. W gablocie prezentujemy zbiory własne uczniów oraz nauczycieli przyrody naszej szkoły.

Małgorzata Światkowska

KOLEKCJA SKAŁ I SKAMIENIAŁOŚCI