ZAJĘCIA GEOLOGICZNE

Dodano dnia: 21.12.2014

W piątek 19 grudnia maluchy ze świetlicy uczestniczyły w zajęciach geologicznych. Korzystając z nowo powstałej kolekcji skalnej, wyeksponowanej w gablocie, w holu na parterze, dzieci poznawały podstawowe skały i skamieniałości okolic Elbląga, z którymi spotykają się niemal codziennie. Uczniowie klas I - III dowiedzieli sie, że piasek, to też skała, tylko luźna. Poza tym, przypomniały sobie o plastycznych właściwościach gliny, którą pozostawił po sobie, kilkanaście tysięcy lat temu, lądolód skandynawski. Największym zaskoczeniem dla maluchów było odkrycie, że to, co pospolicie nazywają "piorunem", tak naprawdę jest skamieniałą częścią zwierzątka ("kuzyna" ośmiornicy)- belemnita, żyjącego w morzu 150 mln lat temu. Dzieci poznały też nazwy mięczaków obecnie żyjących w Bałtyku. Zadaniem uczniów było przyporządkowanie muszelek na ilustracjach do prezentowanych w gablocie i wpisanie ich nazw. Maluchy z ochotą kolorowały karty pracy, uzupełniały brakujące informacje, wymieniając się przy tym swoimi doświadczeniami w obcowaniu z przyrodą. Niektórzy uczniowie dysponują (zaskakująco, jak na swój wiek) obszerną wiedzą geologiczną i z zakresu życia mało znanych organizmów, np. gąbek. Dzieci pracowały w trzech grupach po 10-cioro uczniów. Julce z IIa tak spodobały się zajęcia, że dwukrotnie wzięła w nich udział. Przejęte tematyką maluchy, szukały poprawnych informacji, przylepiając nosy do szyby gabloty i z zapałem uzupełniały karty pracy "Skały i skamieniałości wokół nas". Obiecałam dzieciom, iż najładniejsze prace wystawię do publicznego podziwiania - poniżej.

Małgorzata Światkowska

ZAJĘCIA GEOLOGICZNE