ZAĆMIENIE SŁOŃCA

Dodano dnia: 23.03.2015

20 marca w piątek, w dniu astronomicznej wiosny, mieliśmy niezwykłą okazję obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Przez, przygotowane wcześniej, odymione szybki, kawałki kliszy zdjęć rentgenowskich oraz okulary maski spawalniczej w godzinach ok. 9.40 - 12.10 oglądaliśmy, jak Księżyc powoli, stopniowo zasłaniał światło słoneczne. Rzeczywiście, w tym czasie, zrobiło się nieco ciemniej i znacznie się ochłodziło. Znaleźliśmy się w strefie półcienia Księżyca. Około 11-tej wystąpiła w naszym regionie kiulminacja zaćmienia. Dzieci różnie przeżywały to zjawisko. Jedne prowadziły obserwacje z naukowym zacięciem, drugie ekscytowały się niecodziennym widokiem, a inne trochę wystraszone wymagały spokojnego wyjaśnienia sytuacji. Do zaćmienia Słońca dochodzi, gdy na linii Ziemia-Słońce znajdzie się Księżyc. Wówczas, to "Łysy" zasłania Słońce i rzuca swój cień na Ziemię. Ci, którzy znajdą się w tym cieniu, obserwują całkowite zaćmienie Słońca. Myśmy byli w półcieniu, dlatego widzieliśmy jedynie zaćmienie częściowe, ale i tak duże - ok. 70%. Następne częściowe zaćmienie będą mogli nasi uczniowie obejrzeć już jako dorośli w 2027 roku. Całkowite zaćmienie wystąpi na terenie Polski za 120 lat, ale obserwować je będą uczniów wnuki i prawnuki. Zjawisko zaćmienia Słońca zachodzi co roku kilkakrotnie i jest widziane z różnych miejsc Ziemi, tylko u nas w kraju obserwujemy je bardzo rzadko.

Małgorzata Światkowska

ZAĆMIENIE SŁOŃCA