III SZKOLNY FESTIWAL NAUKI

Dodano dnia: 16.05.2015
W piątek - 15 maja w naszej szkole odbył się III Szkolny Festiwal Nauki. Przybyli zaproszeni goście - uczniowie z zaprzyjaźnionych gimnazjów nr 2 i 9 wraz z opiekunami, którzy zaprezentowali naszym dzieciom ciekawe doświadczenia z fizyki i chemii. Eksperymenty zapierały dech w piersiach! Dzieci z wielką uwagą obserwowały, co ich starsze koleżanki oraz koledzy wyczyniali z różnymi miksturami i wydawały z siebie ciche okrzyki zachwytu, a co poniektórzy - przerażenia. Przez kilka godzin w gabinecie przyrodniczym dymiło, ziało ogniem i pachniało chemikaliami.
Natomiast w sali gimnastycznej swe prezentacje rozłożyli uczniowie naszej podstawówki. Czego tam nie było?! Dzieci przedstawiły niezwykle różnorodne zainteresowania. Mateusz omówił budowę i działanie silnika skonstruowanego wspólnie z dziadkiem. Krystian zaprezentował działanie wykonanego przez siebie wiatromierza. Po stoliku jeździły auta z klocków Lego - Igora i Aleksa - z napędem elektrycznym. Emilka z pasją opowiedziała o swej bogatej kolekcji geologicznej skał i minerałów, natomiast Karol przedstawił cały proces krystalizacji. Michałowi oraz Kubie "skakały" kurze jaja, wcale nie rozbijając się i znikały kawałki styropianu! Cała sala gimnastyczna przekształciła się w jedno wielkie laboratorium, w którym pracowało 69 naukowców! A może czarodziejów?! Kilkoro dzieci przedstawiło hodowane przez siebie ciekawe zwierzątka. Zuzia omówiła biologię i zasady hodowli koszatniczki, a Julka - jeża. Uczniowie zaprezentowali wiele efektownych doświadczeń z wykorzystaniem podciśnienia. Dobrze, że parkiet został zabezpieczony folią malarską, bo zabawa z cieczą niutonowską była przednia!
Dziecięce pokazy miały charakter konkursowy. Szkolne jury na czele z dr inż. Krzysztofem Błaszczakiem, konsultantem ds. chemii W-MODN w Elblagu, przyznało 18 uczniom certyfikaty "UCZEŃ - NAUKOWIEC". Nawyżej oceniono eksperymenty z kryształami Karola Baranowskiego z klasy 3a. Te wyróżnienia pozwalają młodym naukowcom zaprezentować się - 21 maja, na XIII Bałtyckim Festiwalu nauki w Państowej Wyższej Szkole Zawodowej.
Gratuluję wszystkim uczniom naukowego zacięcia, pozytywnych ambicji, chęci wykraczania ponad przeciętność! Wspólnie udowodniliśmy, że w szkole może być interesująco!

Małgorzata Światkowska

III SZKOLNY FESTIWAL NAUKI