PTASI PIKNIK

Dodano dnia: 08.10.2015

3 października szóstoklasiści z koła przyrodniczego udali sie pod opieką p. Małgorzaty Światkowskiej do Krynicy Morskiej na "Ptasi Piknik". Na różnych stoiskach ornitologicznych rozmieszczonych w lesie na parkingu, szereg organizacji, także towarzystw związanych z ochroną i badaniem ptaków, przygotowało zadania dla uczestników tej przyrodniczej imprezy. Dzieci zdobywały wiedzę o ptakach występujących w Polsce, rozwiązując różne łamigłówki, układając puzzle, grając w gry edukacyjne i obserwując pracę ornitologów. Niezwykle interesujące były obserwacje łapania ptaków w specjalistyczne sieci, by je później zaobrączkować. Niektórzy mieli możliwość wzięcia w dłonie zaobrączkowanych sikorek bogatek, celem wypuszczenia ptaszków na wolność. Dzieci nauczyły się odróżniać płeć sikorek, pana od pani bogatki. Na najwyższym wzniesieniu Mierzei Wiślanej - Wielbłądzim Garbie były stanowiska obserwacji jesiennych przelotów ptaków. Wiele emocji uczniowie doświadczyli podczas stromego zejścia z tej góry. Było "z górki na pazurki". Po dobrze wykonanych zadaniach, dzieci posiliły się przy ognisku pieczonymi kiełbaskami. Pogoda dopisała. Słońce, rześkie powietrze nasycone jodem i zieleń lasu wpłynęły na doskonały wypoczynek po tygodniu pracy umysłowej w szkole. Pełni wrażeń, wzbogaceni w wiedzę i pewne umiejętności ornitologiczne oraz materiały dydaktyczne, uczniowie wrócili (z lasu pachnącego naturą) do domów w mieście. Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu dowozu ze środków WFOŚiGW w Olsztynie pozyskanych za pośrednictwem ECEE.

Małgorzata Światkowska

PTASI PIKNIK