PTAKICH POLSKICH LASÓW

Dodano dnia: 02.11.2015

W środę 28 października uczniowie klas 6b oraz 5a mieli sposobność zapoznania się z pospolitymi gatunkami ptaków bytujących w parkach miejskich. Szóstoklasiści, pod okiem przyrodniczki p. M. Światkowskiej, udali się do Parku Kajki na obserwacje krukowatych.Podczas tej lekcji terenowej dzieci nauczyły się rozpoznawać: gawrony, wrony, kawki, sroki, sójki. Dowiedziały się, iż kruki, to ptaki leśne i nie wolno ich mylić z gawronami, chociaż są tak samo czarne. Wielkość ciała kruków (3-4 razy większe od gawronów) i siedlisko życia wykluczają możliwość zobaczenia tych ptaków w parku miejskim. Oczywiście, oprócz krukowatych, uczniowie zaobserwowali całe stada krążących nad głowami gołębi oraz szczebioczące, jeszcze w gęstym i kolorowym listowiu, sikorki. Niestety, ze wzgledu na hałaśliwość i szybkie ruchy uczniów, nie udało się zaobserwować innych, bardziej płochliwych ptaków.
Na kolejnej lekcji (już w szkole) dzieci utrwalały poznane gatunki ptaków, kolorując ich sylwetki. Do pomocy miały fachowe książki - atlasy ptaków, a także kolorowe foliogramy. Tematyką ornitologiczną zainteresowali się szczególnie uczniowie klasy 5a. Byli żądni wiedzy i cieszyli się, że, dzięki nietypowej lekcji, mogli zapoznać się z ptakami, które codziennie spotykają. Z ochotą doprawiali barwne piórka konturom sylwetek sójki czy sikorki. Prace uczniów można podziwiać na wystawce w gabinecie przyrodniczym.

Małgorzata Światkowska