KONKURS FRAZEOLOGICZNY

Dodano dnia: 25.11.2015

„Istnieją w języku polskim utarte połączenia wyrazowe, wprowadzane do wypowiedzi jako pewne gotowe całości. Cechą charakterystyczną takich związków jest to, że rozumienie ich znaczenia nie wynika bezpośrednio z rozumienia ich znaczenia treści poszczególnych słów tworzących taki związek. Takie ustabilizowane połączenia wyrazowe, których znaczenie ma charakter całościowy, noszą nazwę frazeologizmów lub związków frazeologicznych. Ogromna większość potknięć i błędów spotykanych w pracach uczniowskich polega na niewłaściwym doborze składników związków frazeologicznych. Ćwiczenie umiejętności poprawnego posługiwania się frazeologizmami jest bardzo ważnym elementem pracy nad kształceniem sprawności językowej uczniów. Związki frazeologiczne szczególnie często używane są w języku potocznym. Czynią go one żywym, barwnym, bardziej obrazkowym oraz dosadnym.” („Biblioteka w Szkole 04/2015). W związku z doskonaleniem umiejętności sprawnego posługiwania się frazeologizmami 23 listopada 2015 roku odbył się „Konkurs frazeologiczny” zorganizowany dla uczniów klas V.
Uczestnicy konkursu musieli podać poprawne objaśnienia związków frazeologicznych.
I miejsce zdobyła klasa V c
II miejsce zdobyła klasa V b
III miejsce zdobyła klasa V d i V a

Magdalena Korba - Bronicka