ZAJĘCIA TERENOWE W BAŻANTARNI

Dodano dnia: 11.05.2016

W poniedziałek 9 maja odbyły się, dla uczniów klas czwartych, zajęcia terenowe z przyrody w Bażantarni. Jako pierwsze zadanie, dzieci pracowały w grupach ucząc się rozpoznawać pospolite rośliny zielne, niektóre drzewa i krzewy. Wyszukiwały w terenie okazy, które były przedstawione na rysunkach zamieszczonych w mini atlasach roślin, przygotowanych przez p. Światkowską. Zadaniem uczniów było sfotografować te rośliny, by później, na zajęciach komputerowych, wykonać na temat roślinności Bażantarni prezentację multimedialną. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane w czerwcu na apelu z okazji Światowego Dnia Ochrony Przyrody. "Polowanie z obiektywem" przebiegło pomyślnie, wszystkie dzieci zadowolone wróciły z łowów, licytując się ilością wykonanych zdjęć. Następne zadanie było "hartkorowe", głównie dla pań wychowawczyń. Każda klasa otrzymała profesjonalną mapę Bażantarni do orienteeringu, z zaznaczonymi miejscami występowania Zielonych Punktów Kontrolnych - ponumerowanych słupków drewnianych z przymocowanymi do nich perforatorami. Z 30 punktów w Bażantarni, dana klasa powinna znaleźć 2 słupki. Dowodem udanych poszukiwań były dziurki w mapie po skasowaniu perforatorem. Mimo, iż żadna klasa nie znalazła obu punktów dzieci wróciły z poszukiwań podekscytowane, a panie wychowawczynie zadowolone, że mają komplet uczniów w klasach. Następnie, w związku z poznawaniem rzeki, czwartoklasiści obliczali prędkość płynięcia wody w Srebrnym Potoku. Wiedzę zdobytą na lekcjach przyrody dzieci miały zastosować w praktyce. I tu ... "zaczęły się schody"! Po pierwsze - jak odmierzyć 10m skoro miary mają zaledwie 2 lub 5m?! Po drugie - jak podzielić liczby, których iloraz nie daje liczby całkowitej?! To jest awykonalne! Oj, czwartoklasiści jeszcze dużo muszą się nauczyć!
Na "deser" było ognisko z kiełbaskami i zajęcia sportowe. Tu już nastąpiła dowolność: kto chciał, to grał w nogę bądź odbijał piłkę siatkową, kto chciał, to skakał przez kręconkę lub urządzał pogaduszki z przyjaciółmi. Było też siłowanie się w przeciąganiu liny. Z wyprawy do lasu niektóre z dzieci pobrały próbki wody z rzeczki, by na lekcjach przyrody sprawdzić pod mikroskopem jakie są w niej żyjątka.
Zajęcia terenowe przebiegły pomyślnie przy pięknej, słonecznej pogodzie. Dzieci wróciły radosne i dotlenione acz zmęczone.

Małgorzata Światkowska

ZAJĘCIA TERENOWE W BAŻANTARNI