WYCIECZKA DO KWIDZYNA

Dodano dnia: 30.10.2016

27.10.2016 r. uczniowie klas 4 c i 4 d wraz z nauczycielami p. M. Kiełek, p. K. Mizerską i p. W. Paczkowskim pojechali na wycieczkę do Kwidzyna.
Od momentu wyruszenia w drogę pan Wojciech Paczkowski opowiadał  o miejscu, do którego zmierzaliśmy. Przybliżył nam cele wycieczki i obiekty, które zwiedzimy.
 W Malborku zobaczyliśmy Cmentarz upamiętniający żołnierzy piechoty, lotników, marynarzy pochodzących z Anglii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii, a także masową mogiłę żołnierzy Armii Radzieckiej.
Zwiedzanie Kwidzyna rozpoczęliśmy od Katedry powstałej pod koniec XIII w posiadającej cenne wyposażenie powstałe na przestrzeni pięciu stuleci. Zabytki średniowiecza ,renesansu i baroku były okazją do przybliżenia nam tych epok.
Kolejnym punktem programu było Muzeum Zamkowe mieszczące  się w gotyckim zamku kwidzyńskim kapituły pomezańskiej z XIV wieku.
Bogate i szczególnie interesujące zbiory muzealne reprezentujące kulturę materialną Dolnego Powiśla  podzielone  na kilka działów: historyczny, broni i przyrodniczy, etnograficzny, rzemiosła artystycznego były okazją do wzbogacenia wiedzy historyczno- przyrodniczej.
Narzędzia tortur wzbudziły duże zainteresowanie młodych zwiedzających. Ciekawostką  okazała się „szafa Juranda” czyli szafa tortur, która była rekwizytem w filmie „Krzyżacy”.
Ekspozycja przyrodnicza zajmuje w Muzeum  dużo miejsca i zawiera rzadkie okazy ptaków np. głuszca, dropa, ślepowrona. Znajdują się tu zwierzęta z terenów Polski północnej a także egzotyczne tj. bizon, czy jak tybetański. Niestety byliśmy ograniczeni czasem i nie zdołaliśmy w pełni zwiedzić części przyrodniczo-etnograficznej.
W muzeum mieliśmy także okazję zobaczyć malarstwo ,rysunek i grafikę Leona Wyczółkowskiego.
Nasi przewodnicy wykazali się bogatymi wiadomościami i  umiejętnością dostosowania przekazu do potrzeb czwartoklasistów. Bardzo dziękujemy. Pamiątki zakupione w Kwidzynie z pewnością będą przypominały o tej wyprawie, zaś urokliwe 40-tysięczne miasto zachęca do ponownego przyjazdu np. rodzinnego.

Marzena Kiełek

WYCIECZKA DO KWIDZYNA 2016