Wyszukaj na stronie  
Jesteś tutaj już od sekund
Szkoła Podstawowa nr 1

Caritas-Szkolne Koło Wolontariatu


Witamy na stronie Szkolnego Koła Caritas

     Caritas to największa organizacja charytatywna w Polsce. Nadzór nad polskim oddziałem pełni Konferencja Episkopatu Polski.Największym bogactwem w niej są wolontariusze, którzy codziennie z miłością poświęcają swój czas dla innych. Od 1995 r. działaja w Polsce Szkolne Koła Caritas (SKC), skupiające dzieci ze szkół podstawowych, młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną, wychowawców i duszposterzy wokół idei pomagania bliźnim w potrzebie. Młodzież poświęca swój wolny czas, by pomagać przede wszystkim swoim rówieśnikom a także osobom starszym, niepełnosprawnym, chorym i dzieciom. Nie szukają rozgłosu ani pochwał.

 Jan Paweł II napisał do wolontariuszy:

"Wolontariusz, gdy bezinteresownie może dać coś z siebie doświadcza radości, która przewyższa to, czego dokonał".

Dekalog wolontariusza Caritas prezentuje wartości, które powinien wyznawać każdy. Jest on receptą na szczęcie osobiste i bliźnich.

  1. Bóg mnie kocha. Ja też chcę kochać innych ludzi.
  2. Szanuję godność każdego człowieka. To mój bliźni.
  3. Mam nadzieje. Dzielę się z nią z innymi
  4. Nie patrzę obojętnie na krzywdę i czyjeś cierpienie. Reaguj
  5. Słucham. Staram się współczuć.
  6.  Wierzę w moc słowa "razem". Dlatego pracuję w zespole.
  7.  Cenię sobie przyjaźń. Dziękuję Bogu za przyjaciół.
  8.  Dotrzymuję słowa. Konsekwentnie realizuję podjęte zadania.
  9.  Pracuję nad sobą. Chcę być dojrzałym człowiekiem.
  10.  Najwięcej radości sprawia mi obdarowywanie.

 

ROK SZKOLNY 2020/2021

Nasze koło rozpoczęło swoją działalność bardzo prężnie. Do tej pory zapisało się do niego 50 wolontariuszy z  z klas VIII, VII oraz VI.  Można z tego wnioskować, że w dzieciach i młodzieży jest wielka potrzeba pomogania i bycia potrzebnym dla innych.

 

AKCJA ZNICZ

 

AKCJA MISYJNA 2020

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISANIA LISTÓW

      Szkolne Koło Caritas bardzo dziękuje wszystkim, którzy włączyli się w akcję napisania listu lub zrobienia radosnej kartki skierowanej do osób starszych mieszkających w Domach Opieki Społecznej.
Szczególne podziękowania składamy klasom 7c, 7d oraz 7e , które pod czujnym okiem pani Doroty Kuligowskiej wykonały przepiękne kartki.
      Klasa 3 b pani Anny Badaj natomiast napisała przepiękne, pełne ciepła listy - bardzo dziękujemy.
Podziękowania składamy również wszystkim tym, którzy włączyli się w tą akcję wykonując przepiękne prace w domu.


Zebraliśmy ponad 50 prac.
Super!!! Jesteście wielcy!!!
Wszystkie prace zostaną wysłane pocztą do Domu Opieki Społecznej.
Dziękujemy!!!

* * *

 

XX DZIEŃ PAPIESKI - "TOTUS TUUS"

 

 

 

ROK SZKOLNY 2019/2020

W tym roku szkolnym nasi wolontariusze to uczniowie klas VI, VII oraz VIII. Zespół liczy 47 uczniów. Jak co roku wzięliśmy się prężnie do pracy.

 

 

ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

6 i 7 grudnia 2019 chętne dzieci z SKC postanowiły włączyć się w ogólnopolska akcję zbiórki żywności. W całym kraju wolontarusze w wyznaczonych sklepach zbierali żywność. My zbieraliśmy ją w delikatesach przy ul. Gwiezdnej. Zebrane produkty zostały przewiezione do parafialnego Caritas. Celem zbiórki było zorganizowanie paczek przed świętami Bożego Narodzenia dla osób potrzebujących pomocy.

* * *

PRZEDSTAWIENIE DLA SENIORÓW

Szkolne Koło Caritas działające przy naszej szkole zostało poproszone o zaprezentowanie się przed seniorami, którzy aktywnie działaja w Diecezjalnym Caritas. Postanowilismy pokazać naszym seniorom nasze talenty aktorsko-wokalno-taneczne. Zdecydowaliśmy się na przedstawienie, w którym ukazaliśmy postać Jana Pawła II. Było i na poważnie i na wesoło. Seniorzy pięknie włączyli się w śpiew ukochanej pieśni papieża Barki. Na zakończenie wszyscy aktorzy otrzymali słodki upominek.

* * *

 

ZBIÓRKA SŁODYCZY DLA DZIECI Z LITWY

Organizatorem powyższej akcji było Kuratorium Oświaty w Olszynie. Postanowiliśmy i my w nią się aktywnie włączyć. Przez cały miesiąc listopad zbieraliśmy słodycze. Mysiały być one szczelnie zapakowane, z długim terminem pzrydatności do spożycia. Ostatniego dnia dostarczyliśmy wszystkie zebrane słodycze ( a było ich naprawdę dużo) do Delegarury Kuratorium Oświaty w Elblągu, która mieści się na Wojska Polskiego.

W imieniu polskich dzieci mieszkających na Litwie z serca dziękujemy!!!

* * *

 

AKCJA ZNICZ

Jak co roku i tym razem przez cały miesiąc październik zbieraliśmy od naszych kolegów i koleżanek z naszej szkoły znicze. Akcję rozpoczeliśmy od ogłoszenia na librusie oraz oplakatowania naszej szkoły. Na odzew nie musieliśmy długo czekać. Już następnego dnia pojawiły sie pierwsze znicze. 5 listopada postanowiliśmy zawieźć je wszystkie na cmentarz przy ul Agrykola. Podczas spaceru wypatrywaliśmy zaniedbanych grobów. Przed postawieniem i zapaleniem znicza najpierw zatroszczyliśmy się o ich wygląd. Wyrywaliśmy chwasty, grabiliśmy liście, usuwaliśmy stare uschnięte kwiaty i wypalone znicze. Po rozdaniu wszystkich zniczy pod krzyżem Solidarności pomodliliśmy się w intencji wszystkich zmarłych, którym postawiliśmy znicze oraz za wszystkich zmarłych z naszych rodzin.

Wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w akcję bardzo dziękujemy!!!


 

Dołączone pliki:


Licznik odwiedzin
2 2 8 9 2 8
KALENDARZ
KONTAKT
Szkoła Podstawowa nr 1
im. Adama Mickiewicza

ul. Daszyńskiego 1
82-300 Elbląg

tel. 55 625 8460
fax. 55 625 8463
e-mail: sp1@info.elblag.pl
e-mail: sp1@elblag.eu

IOD: iod@ecuw.elblag.pl


Mam 6 lat

Bip
Erasmus
UE
Strona główna     |     O szkole     |     Galeria zdjęć     |     Kontakt
Copyright © 2013 Agencja Reklamowa GABO
Materiały zawarte na stronie są prawnie strzeżone i bez zgody nie mogą być wykorzystywane.