Wyszukaj na stronie  
Jesteś tutaj już od sekund
Szkoła Podstawowa nr 1

Caritas-Szkolne Koło Wolontariatu


Witamy na stronie Szkolnego Koła Caritas

     Caritas to największa organizacja charytatywna w Polsce. Nadzór nad polskim oddziałem pełni Konferencja Episkopatu Polski.Największym bogactwem w niej są wolontariusze, którzy codziennie z miłością poświęcają swój czas dla innych. Od 1995 r. działaja w Polsce Szkolne Koła Caritas (SKC), skupiające dzieci ze szkół podstawowych, młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną, wychowawców i duszposterzy wokół idei pomagania bliźnim w potrzebie. Młodzież poświęca swój wolny czas, by pomagać przede wszystkim swoim rówieśnikom a także osobom starszym, niepełnosprawnym, chorym i dzieciom. Nie szukają rozgłosu ani pochwał.

 Jan Paweł II napisał do wolontariuszy:

"Wolontariusz, gdy bezinteresownie może dać coś z siebie doświadcza radości, która przewyższa to, czego dokonał".

Dekalog wolontariusza Caritas prezentuje wartości, które powinien wyznawać każdy. Jest on receptą na szczęcie osobiste i bliźnich.

 1. Bóg mnie kocha. Ja też chcę kochać innych ludzi.
 2. Szanuję godność każdego człowieka. To mój bliźni.
 3. Mam nadzieje. Dzielę się z nią z innymi
 4. Nie patrzę obojętnie na krzywdę i czyjeś cierpienie. Reaguj
 5. Słucham. Staram się współczuć.
 6.  Wierzę w moc słowa "razem". Dlatego pracuję w zespole.
 7.  Cenię sobie przyjaźń. Dziękuję Bogu za przyjaciół.
 8.  Dotrzymuję słowa. Konsekwentnie realizuję podjęte zadania.
 9.  Pracuję nad sobą. Chcę być dojrzałym człowiekiem.
 10.  Najwięcej radości sprawia mi obdarowywanie.

Regulamin SKC >>>

Nasze koło rozpoczęło swoją działalność bardzo prężnie. Do tej pory zapisało się 35 wolontariuszy z naszej szkoły z klas VII, VI oraz IV. Liczba ta ciągle rośnie. Można z tego wnioskować, że w dzieciach i młodzieży jest wielka potrzeba pomogania i bycia potrzebnym dla innych.

 Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji dwóch akcji:

 • "Rodzina Rodzinie" - pomoc dla Rodziny z Syrii
 • "Akcja znicz".

1.  Akcja "Rodzina Rodzinie"

KOMU POMAGAMY?

 MIESZKAŃCY ALEPPO

     80% Syryjczyków żyje w ubóstwie, co trzecie gospodarstwo domowe jest zadłużone. Pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym prawie 6 milionów dzieci z 18 mln obecnych mieszkańców Syrii. Całe mięsięczne wsparcie dla jednej rodziny wynosi 510 zł. i realizowane jest przez okrez 6 miesięcy z możliwościa kontynuacji. 

Jak można pomóc?

 1. Dołączyć do zbiórki dla rodziny ( samemu wybiera się kwotę, jaką chce się wesprzeć daną rodzinę).
 2. Zostać partnerem rodziny ( przekazuje się całą potrzebną kwotę dla jednej wybranej rodziny).
 3. Wykonać gest solidarności ( jednorazowa wpłata).

Nasza szkoła zdecydowała sie realizować pkt. 1, czyli dołączyć do zbiórki dla rodziny. Zadeklarowaliśmy wpłatę 100 zł. co miesiąc przez 6 miesięcy dla:

Artin Yaghmajian.

***

2. "AKCJA ZNICZ"

               Cmentarz jest miejscem pamięci oraz modlitwy za tych, którzy od nas odeszli. Dbamy o groby naszych bliskich, zanosimy znicze, kwiaty, które są symbolem naszej miłości oraz wdzięczności. Modlimy się o wieczny odpoczynek dla nich. Na cmentarzach znajdują się również takie groby, o które nikt nie dba. 

                Jako SKC postanowiliśmy zaopiekować się takimi nagrobkami. W połowie października ogłosiliśmy w naszej szkole "Akcję znicz". Rozwiesiliśmy własnoręcznie zrobione plakaty na terenie naszej szkoły.

Galeria zdjęć>>> 

Od tego momentu zaczęliśmy zbieranie zniczy, które były przynoszone przez uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły.Zebraliśmy ok. 150 zniczy.

Następnym etapem było zaniesienie ich na cmentarz. Nasze wyjście odbyło się 7 listopada. Z wielką radością, z potrzebnymi akcesoriami [ worki na śmieci, rękawiczki, grabie] wyruszyliśmy na Cmentarz Komunalny przy ul. Agrikola.

Po dotarciu na miejsce podzieliliśmy się na 4-5 osobowe grupy, które z wielkim zaangazowaniem wyszukiwały zaniedbanych grobów. Kazda grupa po znalezieniu takich grobów miała za zadanie sprzątnąć je, zapalić znicze oraz pomodlić się za tych zmarłych. 

Naszą akcję zakończyliśmy wspólną modlitwą przy krzyżu "Solidarności" w intencji poległych w obronie naszej Ojczyzny.

Chociaz było chłodno nasze serca były gorące, bo dobro wyświadczone innym zawsze daje satysfakcję i poczucie spełnienia.

 Wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję bardzo dziękujemy!

Jesteście wspaniali!!!

  * * *

3. AKCJA: "DAR DLA BEZDOMNYCH"

     Wielkimi krokami zbliża się do nas zima. Jest to czas szczególnie wyczekiwany przez najmłodszych. Jednak jest to również czas trudny, szczególnie dla tych, którzy są bezdomni. Szkolne Koło Caritas chciało chociaż w małym stopniu pomóc tym osobom, realizując jeden z uczynków miłosierdzia co do ciała: " nagich przyodziać". Od 15 listopada 2017r. , każdy kto chciał włączyć się w akcję mógł przynieść ubrania, bieliznę, buty, przybory toaletowe dla mężczyzn. Mile widziane były koce oraz pościel. Na terenie szkoły zostały rozwieszone plakaty informujące o tej akcji. 

Dnia 16.11.17r. zawieźliśmy wszystkie dary. które zostały ofiarowane dla bezdomnych. Na miejscu kierownik ośrodka oprowadził nas po Domu dla Bezdomnych im. św. brata Alberta. Opowiedział o swojej działalności, o sposobach pomocy oraz przyczynachtego, że ludzie stają się bezdomni. Mogliśmy zobaczyć izolatkę, do której trafiają osoby przywiezione z tzw. ulicy. Dowiedzieliśmy się, że najmłodszy bezdomny ma 18 lat, zaś najstarszy ponad 80. Ośrodek ma piękny ogród, w którym pensjonariusze uprawiają warzywa i owoce. Dom posiada 120 miejsc, a zamieszkuje obecnie 80 osób. W każdą niedzielę mogą uczestniczyć we Mszy św w kaplicy na terenie ośrodka. Dom ten założyły siostry Albertynki, zaś obecnie prowadzi go stowarzyszenie na rzecz osób bezdomnych i potrzebujących "Od nowa...".

Wszystkim ofiarodawcom w imieniu bezdomnych oraz naszym

bardzo dziękujemy !!!

Galeria zdjęć >>>       

Źródło: skc.elblag.pl >>>     

* * *

 

4. "JESTEM ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM"

       Już niedługo ukochane przez wszystkich, a szczególnie przez dzieci tzw. "Mikołajki", czyli wspomnienie św. Mikołaja. Z tej okazji SKC ogłasza kolejna już akcje, która tym razem skierowana jest do dzieci z DPS-u przy ul. Kasprzaka. W domu tym mieszkają dzieci w wieku od 0 do 30 lat, które w większości są bardzo ciężko chore, z głębokimi upośledzeniami. Nie mówią, nie chodzą. Każde z wychowanków jest leczone, rehabilitowane, objęte troską i opieką,Wiele z tych dzieci odżywiane jest sondą lub zmiksowaqnymi zupkami.

     Chcemy tym dzieciom ofiarować paczkę od św. Mikołaja. Nie mogą sie w niej znaleźć słodycze, gdyż dzieci te ich nie jedzą.Możemy natomiast ofiarować im soczki, zupki, deserki tzw. "Gerberki".

      Każdy kto chce włączyć się w tę akcję, proszony jest o przyniesienie

do gabinetu nr. 9 do dnia 04.12.17r.

darów dla dzieci z DPS-u.

Wszystkim darczyńcom z góry dziękujemy ! ! !

Galeria zdjęć >>>

. . .

 Dzięki Wam zebraliśmy ponad 150 różnych produktów: soczków, zupek, deserków, kaszek, które dostarczyliśmy podopiecznym DPS-u 05.12.17r. 

Wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję, jeszcze raz

 serdecznie dziękujemy!!! 

Źródło: elblag.gosc.pl >>>

* * *

5. AKCJA:" ZBIÓRKA DO PUSZKI"

             

                W niedzielę 26.11.17r. w parafii Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Robotniczej po Mszy św. o godz. 11.30 przedstawiciele naszego Szkolnego Koła Caritas aktywnie włączyli się w zbiórkę do puszek na działalność charytatywną Caritas Diecezjalnego i Parafialnego.

Galeria zdjęć >>> 

* * *

6. PRZEDSTAWIENIE MIKOŁAJKOWE

 

                  W sobotę 2 grudnia 2017r. dzieci z naszej szkoły udały się do Teatru im. Aleksandra Sewruka na spotkanie mikołajkowe. Uczniowie mogli zobaczyć przedstawienie baśni braci Grimm pt. "Titelitury". Aktorami okazali się klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Pod koniec przedstawienia na widowni pojawił się wyczekiwany przez wszystkie dzieci św. Mikołaj. Każde z uczestników otrzymało od Niego słodką paczkę.

                 Przedstawienie mikołajkowe dla dzieci przygotowała diecezjalna Caritas wspólnie z klerykami Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu.

 Galeria zdjęć >>>

* * *

7. AKCJA: "WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM"

 

                   Caritas już po raz 24 organizuje skcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W tym roku jest ono pod hasłem "Miłosierdzie jest jedno". Jest to najbardziej rozpoznawalna akcja Caritas w Polsce. Polega ona na rozprowadzaniu charytatywnych świec Caritas, z których dochód przeznaczony jest na wsparcie edukacyjne, żywnościowe i medyczne najbardziej potrzebujących dzieci. W czasie trwania akcji Caritas rozprowadziła w Polsce blisko 2700000 świec.

                    W tym roku również nasze koło aktywnie włączyło się w tą akcję. 3 grudnia wolontariusze z naszej szkoły rozprowadzali świece Caritas po niedzielnej Mszy św. o godz. 11.30 przy parafii Matki Bożej Królowej Polski. Chodź było bardzo zimno, ich serca były gorące, bo wiedzieli, że w ten sposób pomagają tym , którzy tej pomocy potrzebują!!!

* * *

8.SZKOLENIE I STOPNIA DLA SKC

                    Dnia 5 grudnia 2017r. odbyło się w naszej szkole szkolenie dla wszystkich członków Szkolnego Koła Caritas. Przybył do nas opiekun Szkolnych Kół Caritas na terenie diecezji elbląskiej ks. Damian Papierowski.                                 Obecnie koło liczy 48 zaangażowanych dzieci. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega należenie do Caritasu, jak skutecznie pomagać. Zapoznały się z regulaminem oraz obowiązkami wolontariusza. W grupach zastanawiały się na czym polega bycie dobrym wolontariuszem. Na zakończenie otrzymały pamiątkowe dyplomy ukończenia szkolenia I stopnia. 

Galeria zdjęć >>> 

* * *

9. ŚWIĘTY MIKOŁAJ W NASZEJ SZKOLE

                      Dnia 06.12.17r. pojawił się w naszej szkole św. Mikołaj wraz ze swoimi współpracownikami aniołkami.

Święty odwiedził dzieci, rozdając słodycze, zaś aniołki recytowały wiersze o tym świętym i wspólnie z dziećmi śpiewały piosenkę o św. Mikołaju. 

                     Dziękujemy św. Mikołajowi za przybycie !

Galeria zdjęć >>>

 

* * *

10. AKCJA: "ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI"

                      

                           Dnia 8 i 9 grudnia 2017r. przedstawiciele SKC aktywnie włączyli się w zbiórkę zywności organizowaną przez Caritas parafii M.B.K.P. w Elblągu. Nasza szkoła zbierała produkty w delikatesach przy ul Gwiezdnej [ w sobotę] oraz w PSS przy ul. Robotniczej [w piątek]. Wszystkie dary zostały dostarczone do parafii. Rozdanę będą przed świętami osobom potrzebującym. 

Galeria zdjęć >>>

 * * *

11. WYSTAWA BOŻONARODZENIOWA

 

                               13 grudnia 2017r. odbyła sie w naszej szkole "Wystawa Bożonarodzeniowa" połączona z kiermaszem. Wszystkie dekoracje świąteczne na niej zaprezentowane były wykonane przez uczniów naszej szkoły. Dzieci wykonały szopki, stroiki, lampiony, zawieszki papierowe i z masy solnej. Szkolne Koło Caritas również włączyło się w wystawę przynosząc ciasto i babeczki. Każda klasa od 1 do 4 godziny lekcyjnej była zaproszona przez "aniołki" do zwiedzenia wystawy. Po 4 godzinie lekcyjnej nastąpiła wyprzedaż zgromadzonych prac, która będzie trwała do końca następnego tygodnia - 21.12.17r. Do tej prory zgromadziliśmy ponad 400 zł. Cała zgromadzona kwota przeznaczona zostanie na potrzebujące dzieci z naszej szkoły.

                             Wszystkim dzieciom bardzo dziękujemy  za zaangażowanie oraz piękne prace !!!

Galeria zdjęć >>>

* * *

12. ŚWIĄTECZNE PACZKI

                   Caritas parafii Matki Bożej Królowej Polski ofiarował dla pięciu potrzebujących rodzin z naszej szkoły paczki żywnościowe. Produkty były zbierane 8 i 9 grudnia w dwóch sklepach na terenie parafii. Szkolne Koło Caritas również włączyło się w tą akcję, o czym poinformowaliśmy wcześniej. 

        W imieniu obdarowanych rodzin bardzo dziękujemy!!!

 

* * *

13.AKCJA: " DARY DLA ANI"

   Szkolne Koło Caritas zorganizowało pomoc dla rodziny naszej byłej uczennicy - Ani, która straciła dom w pożarze, a wraz z nim cały dobytek. Dzięki Bogu Ania wraz z mężem i trzema synami żyją.

Od wtorku 19 grudnia do czwartku 21 grudnia były wystawione w szkole puszki na zbiórkę pieniędzy:
- na parterze u p. Woźnego,
- w pokoju nauczycielskim.
Poza tym, zbieraliśmy najpotrzebniejsze artykuły  domowe, które można było przynosić do gab. 9
- koce,
- pościel,
- naczynia,
- drobny sprzęt agd,
- ubrania chłopięce w rozm. 104 oraz 130-150cm,
- itp.
Wszystkie datki i dary zostały przed Świętami przekazane Ani i jej rodzinie. 

Wszystkim darczyńcom,

którzy wspomogli rodzinę po pożarze całego dobytku 

serdecznie dziękujemy! ! !

* * *
14. " Dar dla Mateusza" 

         Szkolne Koło Caritas w ramach jałmużny wielkopostnej ogłasza kolejną akcję. Tym razem chcemypomóc uczniowi naszej szkoły - Mateuszowi Klachowi, który jest dzieckiem bardzo chorym i wymaga ciągłej opieki ze strony dorosłych. Chcemy pomóc jego rodzinie w zakupie artykułów higieny osobistej - pampersów ( SUPER SENI PLUS 2 - fioletowe na rzepy). 
         Każdy, kto chciałby wspomóc rodzinę Mateusza może to uczynić na dwa sposoby: można przynosić zakupione pampersy do gabinetu nr. 9 oraz złożyć dobrowolną ofiarę na zakup tych środków. Puszka jest wystawiona naprzeciwko wejścia do szkoły z podpisem: "Dar dla Mateusza". Oprócz tego SKC do końca Wielkiego Postu będzie zbierać na ten cel wśród uczniów naszej szkoły chodząc z puszką podczas zajęć lekcyjnych.


           Z góry dziękujemy za zainteresowanie i pomoc.
         SKC

Dołączone pliki:


Licznik odwiedzin
1 6 8 5 0 0
KALENDARZ
KONTAKT
Szkoła Podstawowa nr 1
im. Adama Mickiewicza

ul. Daszyńskiego 1
82-300 Elbląg

tel. 55 625 8460
fax. 55 625 8463
e-mail: sp1@info.elblag.pl
e-mail: sp1@elblag.eu

IOD: sp1@iod24.pl


Mam 6 lat

Bip
Erasmus
UE
Strona główna     |     O szkole     |     Galeria zdjęć     |     Kontakt
Copyright © 2013 Agencja Reklamowa GABO
Materiały zawarte na stronie są prawnie strzeżone i bez zgody nie mogą być wykorzystywane.